Nanotytanowe jeansy


Brytyjscy naukowcy opracowali jeansy oczyszczające atmosferę z toksyn. Na wdrożenie tej innowacji Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył aż 200 tyś. funtów. 


Specjalista w dziedzinie chemii polimerów z Uniwersytetu w Sheffield Tony Ryan wraz z brytyjską projektantką Helen Storey stworzył jeansy, które oczyszczają atmosferę ze szkodliwych dla zdrowia związków azotu. Pomysłodawcy zapewniają, że zaawansowane technologicznie jeansy trafią do sprzedaży już w przyszłym roku.


Jak to działa?
Nasączone specjalną nanomieszanką spodnie działają jak supernowoczesny katalizator reakcji chemicznych. W kontakcie z tlenem, pod wpływem energii świetlnej powodują rozpad odpowiedzialnych m.in. za napady astmy tlenków azotu na nieszkodliwe substancje.

Wszystko dzięki zastosowaniu cząstek nanotytanu o średnicy 100 razy mniejszej niż średnica ludzkiego włosa, które świetnie przylegają do gęsto tkanych włókien. Z przeprowadzonych obliczeń wynika, że para zwykłych jeansów ma aż 18 m2 powierzchni aktywnej. Taka powierzchnia pokryta nanotytanem pochłania ok. 5 gr tlenków azotu.

Tyle mniej więcej wytwarza w ciągu doby samochód osobowy - mówi profesor Ryan.
 ...więcej o Catalytic Clothing przeczytasz na oficjalnej stronie projektu

Naukowcy twierdzą, że aby zmienić zwykłe spodnie w nowoczesny filtr powietrza wystarczy wyprać je w wodzie z detergentem piorącym i specjalną mieszanką polimerów, które według naukowców utrzymają się na ubraniach przez 9 kolejnych prań.

Lipiec 2012 r. Museum of Modern Art w Nowym Jorku - 14-metrowa konstrukcja z odzieży nasączonej fotokatalityczną substancją, która według naukowców w ciągu 10 tygodni usunęła tyle tlenków azotu, ile produkuje 250 samochodów.
Czy myślicie, że nanotechnologia w modzie, to tylko wypadek przy pracy czy już nowa moda?4 komentarze:

 1. Ciekawy artykuł. Z jednej strony zaawansowane technologie, z drugiej strony "stara" moda do której zdąrzyliśmy sie przyzwyczaić.
  pozdrawiam
  Karol

  OdpowiedzUsuń
 2. czego to ludzie nie wymysla

  OdpowiedzUsuń
 3. "para zwykłych jeansów ma aż 18 m2 powierzchni aktywnej" ???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 18 metrów kwadratowych to sporo, ale tak jak ludzkie płuca, są "małe" ale gdyby je rozciągnąć...

   Usuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.