Moda męska: 10 ciekawostek o jeansach

Czy wiesz, że...jeansy mają już 140 lat! 


W maju 1873 roku amerykański przedsiębiorca niemiecko-żydowskiego pochodzenia Levie Strauss wraz z krawcem Jacobem Davisem opatentował pierwsze jeansy. Wykonane z granatowego denimu spodnie obszyte pomarańczową nitką i 4 wzmocnionymi miedzianymi nitami kieszeniami zrewolucjonizowały przemysł tekstylny.

Jak wynika z danych amerykańskich agencji marketingowych,
każdego roku produkuje się na całym świecie ponad 2,5 miliarda par jeansów

Kanadyjska marka 
Dussault Apparel wypuściła na rynek najdroższe jeansy świata. Spodnie z dziurami na kolanach ozdobione wysadzanym rubinami łańcuszkiem z białego złota można było kupić w Los Angeles i Nowym Jorku za 250 000$.

Pierwotnie jeansy były ubiorem roboczym odpowiednim dla farmerów, górników, poszukiwaczy złota i budowlańców.


Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że statystyczny obywatel USA posiada aż 7 par jeansów


Najdłuższe jeansy na świecie wyprodukowano w Japonii. Mają
68 metrów długości, 35 metrów szerokości i ważą 3 tony.

Na wyprodukowanie jednej pary jeansów potrzeba około jednego kilograma bawełny.


Na większości zamków błyskawicznych stosowanych w jeansach widnieje napis YKK. To skrót utworzony od nazwy Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, największego producenta zamków błyskawicznych na świecie, którego udział w rynku sięga 90 procent. 


W 1960 roku za sprawą głośnego filmu
„The Wild One” wiele amerykańskich szkół, restauracji i teatrów wprowadziło całkowity zakaz noszenia jeansów, uznając je za przejaw buntu i symbol rewolucjonistów. 

Najstarsze jeansy na świecie zostały sprzedane na aukcji w 2001 roku za 48 523$. Zabytkowe spodnie wyprodukowane prawdopodobnie w 1880 roku trafiły na wystawę do sklepu Levi’s Strauss w San Francisco. 


4 komentarze:

 1. Bardzo fajny artykuł! Lubię informacje przedstawione w postaci "ciekawostek".

  OdpowiedzUsuń
 2. Super się czyta posty w takiej formie, czekam na więcej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeansy są serio ok. Tylko czy pasowałyby do nich takie buty http://www.eobuwie.com.pl/product-pol-65065-Trzewiki-TOMMY-HILFIGER-Burke-2B-FM56815839-Coffee-Lapis-211.html ?

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeansy to chyba jeden z artefaktów modowych, a zarazem bardzo przyszłościowych materiałów. Myslę, że jeszcze przez przynajmniej -dziesiąt lat, będą nam towarzyszyć.

  OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.